JANUSZ WALUŚ – OFIARA CZY KAT?

29 maja 2017 przed Najwyższym Sądem Apelacyjnym w RPA odbyła się kolejna rozprawa ws. warunkowego zwolnienia Janusza Walusia. Obrońca Polaka, który w 1993 r. zastrzelił Chrisa Haniego czarnoskórego przywódcę komunistów – poinformował, iż południowoafrykańskie ministerstwo spraw wewnętrznych przygotowało dokumenty umożliwiające jego deportację do Polski. Ostatecznie Sąd Najwyższy w Bloemfontein (RPA) odłożył decyzję o przyznaniu lub odrzuceniu zwolnienia warunkowego Januszowi Walusiowi z powodów proceduralnych -brak informacji o stanowisku rodziny zabitego komunisty.

Janusz Waluś wyemigrował z Polski w latach 80. Został obywatelem RPA i działał w Afrykanerskim Ruchu Oporu. W 1993 roku zabił Chrisa Haniego, lidera Południowoafrykańskiej Partii Komunistycznej (SACP). Jego głównym celem było wywołanie rozruchów i zatrzymania upadku apartheidu. W październiku 1993 roku Polak skazany został przez Sąd Najwyższy w RPA na karę śmierci. W wyniku batalii sądowej poprzedni wyrok kary śmierci został uznany za niekonstytucyjny i zmieniono go na dożywocie. Czy Janusz Waluś był ofiarą czy katem?

 

Pewne jest, że to właśnie on zabił Haniego, natomiast pobudki tego czynu przez wielu oceniane są w sposób niejednoznaczny. Przedstawiciele lewicy politycznej oceniają jego postać jednoznacznie negatywnie, podczas gdy cześć prawicowych działacz sceny politycznej uznaje go za więźnia politycznego, który już kilkanaście lat temu powinie zostać zwolniony z więzienia tak samo jak wielu innych sądzonych i skazanych w RPA za dużo większe przestępstwa. Zwolennicy zwolnienia Walusia z więzienia manifestują swoje poparcie dla jego osoby na stadionach – m.in. kibice warszawskiej Legii podczas meczu skandowali jego nazwisko i przygotowali nawet koszulki z jego podobizną do sprzedaży – na pomoc polskiemu antykomuniście.

Historia Walusia stała się kanwą dla wielu artykułów opisujących przebieg zabójstwa, jego uwarunkowania i kulisy.

 

http://www.rp.pl/Przestepczosc/304139868-Jaka-przyszlosc-czeka-Janusza-Walusia-zabojce-z-RPA.html#ap-1

 

https://www.wprost.pl/edukacja/10042220/Rzad-PiS-chce-sprowadzic-rasistowskiego-morderce-Wyjasniamy-jak-naprawde-wyglada-sprawa-Walusia.html

 

http://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,21870313,janusz-walus-heros-kiboli-i-prawicy.html

 

http://fakty.interia.pl/wywiady/news-janusz-walus-z-rpa-czekam-na-decyzje-sadu,nId,2383528

 

http://wiadomosci.onet.pl/swiat/rzeczpospolita-janusz-walus-blizej-powrotu-do-polski/jwjbz8e

Oraz książki

https://aurelus.pl/pl/p/ZABIC-HANIEGO-Zichlarz-Michal/9474?preview=true

 

 

 

Czy historia uwolnienia Walusia z więzienia zakończy się happy endem? Czas pokaże czy był ofiarą czy katem?

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s