WEWNĄTRZ UMYSŁU KIEROWCY GRAND PRIX – ROBERT KUBICA WRACA DO ŚCIGANIA W F1?

Pozycja WEWNĄTRZ UMYSŁU KIEROWCY Hiltona oddaje doskonale specyfikę wyścigów Formuły 1. Rywalizacja kierowców, sponsorów, producentów, wypadki, awarie, cała karuzela wyścigowa – a w tym wszystkim każdy chce być najlepszy. Najlepszym i najszybszym kierowcą wyścigowym z Polski jest bez wątpienia Robert Kubica. Jego kariera od najmłodszych lat rozwijała się bardzo obiecująco. Zaczynał od gokartów, wyścigów kartingowych gdzie zanotował wiele bardzo dobrych wyników m.in. 1- mce w Międzynarodowych Mistrzostwach Niemiec i Włoch, 4-mce w Mistrzostwach Świata i Europy. Jego wyniki zostały zauważone na całym świecie i dostał szansę w niższych klasach wyścigowych Formula 2000, Formuła 3, Formuła Renault 3.5. Tam również jego wyniki były ponadprzeciętne. Zdobył 1 miejsce w World Series by Renault, w wielu innych sesjach wyścigowych zdobywał punkty dla swoich zespołów. W 2005 r. otrzymał szansę ścigania się w Formule 1 i od tego czasu zaczął zdobywać sympatię kibiców z Polski jako jedyny reprezentant kraju w najwyższej klasie wyścigowej. Dla swoich zespołów BMW Sauber, Renault F1 zdobywał wiele punktów, kilkukrotnie stając na podium. Dalszemu rozwojowi kariery przeszkodził ciężki wypadek samochodowy w 2011 r. z którego Kubica wyszedł z kontuzją ręki uniemożliwiającą dalsze starty w Formule 1. Dzięki wielomiesięcznej rehabilitacji jego zdrowie poprawiało się i stopniowo zaczął startować w niższych klasach wyścigów samochodowych. Na koniec 2017 pojawiły się głosy, że może otrzymać kolejną szansę na powrót do wyścigów F1. Testy w Renault nie zaowocowały podpisaniem kontraktu, ostatnią szansę na starty w roku 2018 jest Williams. Zespół Franka Williamsa będzie miał w sezonie 2018 na pewno nowego kierowcę ponieważ Felipe Massa ogłosił zakończenie kariery. Decyzja Brazylijczyka sprawia oczywiście, że teoretycznie szanse Roberta Kubicy na podpisanie kontraktu w tym zespole robią się większe, jednak według opinii niektórych mediów to nie Polak jest faworytem. Ma nim być Niemiec Pascal Wehrlein związany z Mercedesem. Współpraca z Mercedesem może dla Williamsa oznaczać niższe koszty jednostek napędowych. Inną opcją jest Rosjanin Daniił Kwiat były kierowca Red Bulla. W jego przypadku wsparcie sponsorów z Rosji może przechylić szalę. Czy Robert Kubica stoi zatem na straconej pozycji? Niekoniecznie. Przemawiają za nim dobre wyniki testów bolidami z 2014 r., również polska firma Lotos potwierdziła, że w przypadku podpisania kontraktu będzie go wspierała finansowo.

Rozstrzygnięcia w sprawie kontraktu dla kierowcy Williamsa mogą przynieść testy posezonowe w Abu Zabi. Prawdopodobnie więc na Bliskim Wschodzie zapadną decyzje co do przyszłości Kubicy w F1, o ile oczywiście Williams potwierdzi udział polskiego kierowcy w tych testach.

Do czasu rozstrzygnięć zachęcamy do przeczytania wspomnień innych mistrzów w książce Wewnątrz Umysłu Kierowcy Grand Prix

wewnątrz umysłu kierowcy

i odgadnięcia przyszłości Czy Robert Kubica wróci do startów w Formule 1?

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s