STRAŻNICY MÓZGU NEUROIMMUNOLOGIA NOWA NAUKA DZIĘKI KTÓREJ NASZE MÓZGI BĘDĄ ZDROWSZE I SPRAWNIEJSZE ORAZ JAK UPORAĆ SIĘ Z TRAUMĄ

STRAŻNICY MÓZGU NEUROIMMUNOLOGIA NOWA NAUKA DZIĘKI KTÓREJ NASZE MÓZGI BĘDĄ ZDROWSZE I SPRAWNIEJSZE Michal Schwartz

strażnicy mózgu

Wszyscy chcemy, aby nasze umysły jak najdłużej działały sprawnie. Szukamy więc różnych wskazań i recept, dzięki którym moglibyśmy nawet w podeszłym wieku myśleć jasno

i logicznie. W tych poszukiwaniach nie ustają także najwybitniejsi uczeni. Michal Schwartz, znakomita specjalistka w zakresie immunologii i neuronauki, dokonała na tym polu rewolucyjnych odkryć. Dzięki nim rozumiemy dzisiaj, w jaki sposób układ odpornościowy regeneruje starzejący się mózg i wpływa na sprawność funkcji poznawczych, takich jak uczenie się i pamięć. Ustalenia Michal Schwartz wpłynęły na badania nad metodami leczenia ciężkich chorób np. Alzheimera, Parkinsona czy stwardnienia zanikowego bocznego, dają również nadzieję chorym na depresję i niewidomym.

Co ważne, Schwartz podpowiada także, jak sami możemy wzmocnić i usprawnić nasze mózgi. Zachęca więc do regularnej aktywności fizycznej i przestrzegania zdrowej diety. Zwraca uwagę na znaczenie medytacji, podtrzymywania więzi społecznych i utrzymywania mózgu w aktywności.

“Jaką korzyść z tej wiedzy mogą odnieść pacjenci” Jakie to ma znaczenie dla mnie i dla moich bliskich” Czy ta wiedza może mi poprawić pamięć” Czy pomoże mojej teściowej, która zmaga się z chorobą Alzheimera, odzyskać klarowność umysłu” Czy może pomóc mojej żonie, która po porodzie walczy z lękami i zmiennością nastrojów” Czy pomoże mojemu synowi, który niedawno wrócił z długiej misji wojskowej, powrócić do normalnego życia” Czy sprawi, że sąsiadka po wypadku, w którym doznała całkowitego paraliżu, znów zacznie chodzić” Ku czemu wiodą nas te wszystkie odkrycia” Czy za dziesięć lat zmienią sposób leczenia chorób mózgu i umysłu” Sądzimy, że faktycznie mogą one przyczynić się do wszystkich wymienionych rzeczy. Nieuchronnie stajemy zatem wobec pytania, co należy jeszcze zrobić, by zmiana, którą przyniosły ze sobą nasze dokonania, stała się rzeczywistością.”

Michal Schwartz

JAK UPORAĆ SIĘ Z NASZĄ TRAUMĄ Sieff Daniela F.

jak uporać się z naszą traumą

Przemiana życia naznaczonego traumą emocjonalną jest możliwa, ale to trudny proces. Rozmówcy Danieli Sieff ” m.in. Sarah Hrdy, Daniel Siegel czy Allan Schore ” to najwybitniejsi specjaliści, którzy pokazali nowatorskie sposoby rozumienia i leczenia traumy. Tworzą jej obraz, zbudowany nie tylko na teorii i praktyce psychologicznej, ale także na osiągnięciach innych dziedzin: socjologii, antropologii, filozofii, literatury. Ich żywe i mądre, a jednocześnie praktyczne refleksje mogą wesprzeć i ułatwić ten proces przemiany. To wszystko sprawia, że książka jest cennym źródłem informacji nie tylko dla psychoterapeutów, psychologów, doradców i innych specjalistów w zakresie zdrowia psychicznego, ale także dla szerszego kręgu czytelników, którzy zmagają się z własną traumą emocjonalną lub chcą zrozumieć swoich bliskich, cierpiących z jej powodu, i pomóc im. A ponieważ trauma emocjonalna ma swoje źródła w dzieciństwie, książka ta zainteresuje też rodziców, nauczycieli i wszystkich, dla których dobro najmłodszych ma szczególne znaczenie.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s