MARCOWE FIOŁKI, BLADY PRZESTĘPCA I NIEMIECKIE REQUIEM Philip Kerr – seria o Bernim Güntherze, byłym oficerze policji kryminalnej, teraz prywatnym detektywie

MARCOWE FIOŁKI Philip Kerr

Powieść rozpoczyna serię o Bernim Güntherze, byłym oficerze policji kryminalnej, teraz prywatnym detektywie. Trzy lata po dojściu Hitlera do władzy, w przeddzień Igrzysk Olimpijskich w Berlinie, Günther otrzyma zlecenie, które wciągnie go w sieć intryg na najwyższych szczeblach nazistowskiej władzy.

Czarny kryminał, reportaż historyczny i suspens – pierwszy tom kryminalny Philipa Kerra z Bernhardem Güntherem.Berlin, Rok 1936, tuż przed igrzyskami olimpijskimi. Prywatny wywiadowca Günther zostaje wynajęty przed zamożnego przemysłowca, który za wszelką cenę chce poznać prawdę o śmierci swojej córki i zięcia.

Günther, rodowity berlińczyk, nie sympatyzuje z reżimem hitlerowskim, i dlatego musiał opuścić szeregi policji kryminalnej i rozpoczął wówczas prywatną praktykę. Jego oczami widzimy zmiany w Niemczech, okrutne rządy narodowych socjalistów, terror wszechobecnego gestapo oraz bezwzględnych karierowiczów, zwanych marcowymi fiołkami, którzy do NSDAP wstąpili po zwycięstwie Hitlera.

Bernie Günther, były policjant z Alex prowadzący wówczas śledztwa w sprawie najcięższych przestępstw to typowy bohater kryminału noir: sceptyk i ironista, człowiek brutalny, choć przecież na swój sposób uczciwy. W niebezpiecznym i skomplikowanym dochodzeniu Günther dotrze do zbrodniczych elit nowej władzy, rozpracowując kryminalną intrygę Wartka akcja, pełna zaskakujących zwrotów i niespodziewanych rozwiązań, brawurowe strzelaniny, wciągające dialogi Powieść trzyma w napięciu, a brak klarownego rozwiązania pozostawia czytelnika z poczuciem niedosytu i ciekawości.

Pisarz nie odpowiada bowiem na wszystkie pytania, nie zamyka wszystkich wątków opowieści. Dziennik Literacki

Kerr stworzył ciekawe, często niebanalne postacie, choć nie można oprzeć się wrażeniu, że bohatera podobnego do Bernharda Günthera już gdzieś widzieliśmy lub o takim czytaliśmy. Niemniej jednak jego specyficzne, ironiczno-sarkastyczne poczucie humoru wprowadza do książki jeszcze jeden element sprawiający, że czyta się ją znakomicie. Samo rozwiązanie intrygi jest dosyć zaskakujące i, jak to bywa w dobrych kryminałach, niełatwe do odgadnięcia.

Magdalena Heruday-Kiełczewska

BLADY PRZESTĘPCA Philip Kerr

Lata trzydzieste, Niemcy i śledztwo, które zawiedzie detektywa w kręgi najwyższych sfer – hitlerowskich elit władzy…

Rok 1938, dwa lata po wydarzeniach opisanych w Marcowych fiołkach, Bernhard Günther pracuje ze swoim kolegą Stahleckerem, również byłym policjantem. Interes kwitnie, obaj wspólnicy mają mnóstwo zleceń. W czasie pewnej sprawy partner Günthera zostaje zamordowany.

Już następnego dnia po śmierci Brunona Bernhard otrzymuje propozycję nie do odrzucenia – wezwany przed oblicze samego gruppenführera SS Reinharda Heydricha. Bernie ma wyśledzić i ująć szaleńca grasującego w Berlinie, którego ofiarami są nastolatki o blond włosach, w typie aryjskim. Do tej pory zabójca dziewczynek pozostaje nieuchwytny, a cała berlińska policja jest bezradna.

Günther tkwi po uszy w kłopotach i już nikomu nie może ufać. Szuka zabójcy lub zabójców dziewczynek i zarazem oprawcy Brunona Stahleckera. Niebezpieczne śledztwo zaprowadzi go w kręgi najwyższych sfer – hitlerowskich elit władzy…

NIEMIECKIE REQUIEM Philip Kerr

Niepewność jutra, ciemne interesy, bieda – “Niemieckie requiem” to czarny kryminał zagrywający się w trudnych powojennych latach.

Bernhard Günther – detektyw znany czytelnikom “Marcowych fiołków” i “Bladego przestępcy” – kolejny raz nie może komuś odmówić i angażuje się w wyjątkowo niebezpieczną i śmierdzącą sprawę…

Jest zima 1947 roku. Günther, który pod koniec wojny dostał się do radzieckiej niewoli, powrócił do zrujnowanego, okupowanego przez aliantów Berlina. Znów pracuje jako prywatny detektyw. Pewnego dnia zgłasza się do niego tajemniczy radziecki pułkownik znający się ponoć z Emilem Beckerem z Kripo. Ów kolega Berniego z dawnych czasów siedzi teraz w wiedeńskim więzieniu, oskarżony o zamordowanie kapitana armii Stanów Zjednoczonych. Grozi mu kara śmierci. Choć sprawa wydaje się podejrzana, Günther wyjeżdża do Wiednia, by przeprowadzić dochodzenie i ocalić byłego policjanta. Z targanego historycznymi burzami Berlina trafia do zupełnie innego świata – dostatniego i spokojnego. Jednak za fasadą imperialnej świetności kryją się straszliwe zbrodnie…

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s